Warning: Use of undefined constant contentExchnage_register_widget - assumed 'contentExchnage_register_widget' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/svetovalni/public_html/wp-content/plugins/content-exchange-plugin/content-exchange.php on line 296
Reševanje odnosa – Svetovalnica - Melita Kuhar

Če menite, da je vaše razmerje v težavah, imate verjetno prav. Kljub temu pa se lahko mnogo problemov reši. Če imate še vedno medsebojno povezavo, ste že dalj časa skupaj ali imate otroke, se lahko potrudite in rešite svoj odnos.

Karkoli vas že skrbi, je prvi korak ta, da prepoznate, da problem obstaja in da nato skušate razumeti, kaj je temeljni vzrok za njegov nastanek. Nato se lahko uporabijo orodja, podpora in vodenje skozi proces soočanja s težavami ter pozitivnega napredka. Zavedajte se, da so se pred vami mnogi ljudje že soočili z enakimi ali podobnimi težavami in da niste sami v njihovem reševanju.

Svetovalec lahko objektivno in s čustvene distance spremlja stranko, ki se bori s svojimi težavami, bodisi da je to par ali posameznik. Kategorije, ki so najbolj pogoste v vzrokih iskanja svetovalne pomoči so:
– nezvestoba
– patološka odvisnost od odnosa, ki je nezdrav, nasilen, prihaja do zlorab
– iskanje rešitev v slepi ulici zakona in partnerstva
– izguba zaupanja
– odtujenost na področju intimnih odnosov, seks se lahko zlorablja za manipulacijo
– samoumevnost in vsakodnevna rutina sta morilca soka partnerskega odnosa
– nasilje, alkoholizem, zlorabe vseh vrst
– iskanje poti naprej, kako premagati trenutno osebnostno krizo in reševanje dileme ali ohraniti zvezo ali vse skupaj rajši končati, preden se še bolj boleče zaplete
– življenjska vprašanja osebnostne rasti, izobraževanja, poslovnih odločitev
– razhajanja med staršema na vzgojnem področju, različni vzorci sprejemanja otroka in njegovih potreb ter njegove unikatnosti
– če pride do ločitve v družini z majhnimi otroki, v naši Svetovalnici poudarjamo pomen zdrave starševske komunikacije v skrbi za dobrobit in zdrav čustven ter psihološki razvoj otroka.

Težave v odnosu lahko povzročijo mnoge zadeve. Včasih veliki pretresi v življenju kot so na primer izguba zaposlitve ali bolezen povzročijo občutne spremembe v osebnosti in razmerju partnerja, kar lahko privede odnos do točke razpada. Nekatera razmerja so pod pritiskom tega, da eden od partnerjev trpi zaradi odvisnosti ali zlorabe nedovoljenih substanc. Pogosto tudi spolne zadeve lahko ustvarijo napetost in zaradi narave le-te mnogi ljudje zavračajo govoriti o teh težavah, kar pripelje do razpada komunikacije. Mnogo razmerij se zato nadaljuje skozi nezvestobo ali fizično zlorabo.

Najbolj pogost vzrok nestrinjanja med ljudmi, tako v novih kot v že dalj časa obstoječih odnosih, je denar in prav ta povzroča osnovne probleme. Ljudje imajo različne pristope k upravljanju z denarjem, nekateri rajši zapravljajo, drugi so bolj varčni, nekateri hočejo preko denarja kontrolirati druge ali imeti oblast nad njimi. Potrebno se je vprašati, ali so težave res samo v financah ali pa je v resnici zadeva bolj kompleksna.

Razlike v delovni etiki, ambicijah, delovnih navadah, kariernemu napredku ali izguba zaposlitve imajo lahko resen negativen učinek na razmerje. Razlike v ambicijah vas lahko skrbijo. Dogaja se,da eden od partnerjev trdo dela, drugi pa nima odnosa do dela ali pa samo zapravlja težko prislužen denar. Lahko vam je nerodno zaradi delovnega statusa partnerja in ko vas sprašujejo, kaj dela vaš partner, se izognete odgovoru ali si nekaj izmislite. Morate se vprašati ali je tako bilo že od začetka odnosa, ali pa se je ta problem pojavil, ko ste postali bolj uspešni?

Izguba zaposlitve je ena od najbolj stresnih stvari, ki se vam lahko pripetijo v življenju. Izgubili ste svoj glavni vir prihodkov, vsakodnevno druženje s sodelavci, strukturo dneva in smisel bivanja. Nekateri ljudje izberejo tak način, da ignorirajo svoja občutenja in padejo v še večji stres, ko občutki jeze, šoka, depresije ali frustracije prevladajo. Premagati te občutke zahteva skupinsko delo saj prizadene vaše odnose in širšo družino. Vitalnega pomena je, da oba partnerja delujeta skupaj, da obdržita svoje finančno stanje nad vodo.

Spolnost je ključni del v večini razmerij, četudi je večino ljudi sram o tem govoriti ali pa se jim je težko odpreti zaradi tradicionalne vzgoje. Spolni problemi imajo običajno dolgoročen vpliv na odnos in se zaradi težavne tematike pogosto ne razrešijo. Ocenjuje se, da ima vsaj 40 do 60% parov probleme s spolnostjo v nekem obdobju svojega razmerja. V veliko primerih se lahko spolna nefunkcionalnost odpravi ali izboljša s pravilno diagnozo ali terapijo. Dejstvo je tudi, da pari vse predolgo čakajo, da poiščejo strokovno pomoč zaradi zanikanja, upanja da bo čas premagal težavo, negativne stigme in pomanjkanja znanja.

Čakanje lahko poveča negativne posledice problema v spolnosti.

Tipični spolni problemi:

– Upad zanimanja za seks
– Nezmožnost imeti spolni odnos
– Boleč spolni odnos
– Nezmožnost doživljanja orgazma
– Prezgodnji izliv
– Zadeve, povezane s posilstvom ali zlorabo v otroštvu
– Problemi, povezani s stresom zaradi neplodnosti ali menopavze
– Pomanjkanje čustvene intimnosti in bližine
– Pomanjkanje časa in energije za spolnost
– Problemi, povezani s spolnostjo na internetu

Ali lahko razmerje funkcionira brez spolnosti? Teoretično je možno, da ima par odnos brez seksa, če se oba s tem strinjata. Spolno življenje, ki vključuje romantičnost, odprtost in odkritosrčnost je lepši del razmerja. Vse preveč pozabljamo, da je seks več kot samo fizični akt spolnega odnosa, temveč je tudi način, kako izraziti svoja občutenja do druge osebe.

Študije so pokazale, da je okoli 45% poročenih žensk in 60% poročenih moških bilo nezvestih. Nezvestoba je lahko pijanska napaka ene noči, lahko pa je dolgotrajna in načrtovana prevara. Nezvestoba ne pomeni nujno konca, vendar je zelo verjetno, da bo imela poguben vpliv na odnos med partnerjema.

Nekateri ljudje so nezvesti zaradi vznemirjenja, ki ga to prinaša. Nekateri varajo, ker želijo konec razmerja, pa ne vedo kako to sporočiti. Če smo odkriti, je to, da je nekdo nezvest slab način, da se sporočimo partnerju, da smo nesrečni z njim, vendar je to lahko tudi opozorilni klic, ki ga nekatera razmerja potrebujejo.

Včasih samo dejstvo, da je partner nezvest, omogoča paru, da iskreno analizira svoj odnos in začne skupaj delati na rešitvi svojih problemov. S tem se lahko vzpostavi bolj močno in odprto partnerstvo.

Zakaj so ljudje nezvesti?

– Pomanjkanje izpolnitve v odnosu
– Strah pred obveznostjo ali dolgoročnimi zadevami kot na primer imeti otroke
– Potreba po večji spolni raznolikosti
– Potreba po vznemirjenju
– Da si zgradijo samospoštovanje ali da se čutijo zaželjene
– Odvisnost od seksa
– Ljubosumnost
– Ni več zaljubljenosti
– Pobeg iz kompliciranega razmerja
– Maščevanje

Tukaj je nekaj signalov, ki kažejo, da je partner skočil čez plot ali da razmišlja o nezvestobi:

Ali ste opazili spremembo v spolnih željah ali navadah?
Ali je partner naenkrat začel preveč skrbeti za svoj zunanji videz?
Ali ima drugačen vonj kot običajno?
Ali je postal bolj skrivnosten?
Kako se je spremenil življenjski stil partnerja?
Ali vas je partner kar naenkrat začel zasipati z darili in pozornostjo?
Ali je začel nekoga pogosto omenjati?
Ali imate zgolj občutek, da…?

Zgolj eden od teh znakov redkokdaj pomeni, da je partner nezvest. Včasih obstajajo drugi razlogi za te spremembe, na primer sprememba delovnega položaja ali odločitev, da vaš partner izboljša sam sebe v vajinem odnosu.

Nezvestoba globoko prizadene odnos. Potrebno je veliko časa, da se ponovno vzpostavi zaupanje in da se sprejme odločitev, na kakšni podlagi se premakniti naprej. Če ste se odločili, da nezvestobe ne boste nikoli odpustili vašemu partnerju, potem boste mogoče morali začeti razmišljati o ločitvi. Vseeno pa nezvestoba ne pomeni, da je to konec odnosa. Obstaja tudi življenje po nezvestobi.

Srednja leta so najbolj kritična za ločitev ali razdor razmerja. Kriza srednjih let lahko prizadene tako moške kot ženske, kar lahko privede do zloma razmerja. Ženske se soočajo z menopavzo, ki pomeni ogromno psihološko prelomnico in spremembo, ki lahko spremeni njihov videz, libido in čustveno stanje. O obstoju moške krize srednjih let se je že mnogo govorilo, je pa dejstvo, da pri obeh spolih pride do razmišljanja o preteklem življenju in o še možnih spremembah v svojem življenju. Mnogi ljudje se na tej stopnji soočijo s splošnim nezadovoljstvom.

Otroci zapustijo gnezdo: za nekatere ženske je to lahko zelo travmatično obdobje, še zlasti za tiste, ki so močno definirale svojo vlogo matere in hraniteljice. Ko otroci odrastejo in zapustijo dom, se počutijo odrinjene in brez smisla za nadaljnje funkcioniranje.

Izguba mladosti in libida: Nekateri to poskušajo nadomestiti s hitrimi avtomobili in mlajšimi partnerji.

Počutiti se star: začnete čutiti učinke staranja in začnete razmišljati o upokojitvi in celo o svoji minljivosti. Z mlajšimi ljudmi ne morete več kontaktirati kot ste na primer lahko kakšno leto nazaj in tudi dojemanje drugih do vas se spremeni. Na žalost živimo v času, ko se bolj ceni mladostni videz kot pa izkušnje in ko dosežete srednja leta, se lahko počutite odrinjene.

Škripajoč odnos: Nekateri občutijo, da del nezadovoljstva prihaja tudi iz utrujenega odnosa. Drugi spet so bili v nesrečnem razmerju zaradi otrok ali iz finančnih razlogov, ki pa v tem obdobju niso več relevatni in se sedaj odločijo, da takšen nezadovoljujoč odnos končajo z razhodom. Spremembe v srednjih letih marsikoga presenetijo, mnogi iz odnosa odkorakajo po 20 ali 30 letih skupnega življenja. Srednja leta ne pomenijo signala, da je konec zabave ter vznemirjenja ali da je konec vašega razmerja. To je čas, ko imate več čustvene in finančne svobode kot kadarkoli prej, lahko se odločite za novo življenje.

Prag stresa pri posamezniku se razlikuje. Nekaterim ljudem pritiski vsakdanjega življenja predstavljajo stres, drugi pa se soočajo z neverjetnimi izzivi, ne da bi pri tem občutili stres. Določena mera stresa nas drži aktivne in budne, vendar večina ljudi pravi, da so najbolj v stresu takrat, ko začutijo, da se nimajo več v oblasti.

Stres je za razmerje lahko zelo uničevalen, bodisi da prihaja znotraj samega razmerja ali pa od zunaj, kot na primer skrbi zaradi dela, denarja, otrok ali samopodobe.

Kaj so glavni vzroki za stres:

– Prevelik pritisk na delu ali tesnoba zaradi morebitne izgube dela
– Denarne skrbi
– Nesrečna ali težka razmerja
– Tesnoba zaradi zdravja ali bolezni
– Dogodki kot so selitev, smrt, poroka
– Skrbi zaradi otrok ali drugih družinskih članov
– Nasilje
– Visoka pričakovanja od sebe ali od drugih
– Skrbi zaradi videza telesa

Kako veste, da ste v stresu:

– Nesposobnost koncentracije
– Depresija
– Neprestana tesnoba
– Pomanjkanje želje po spolnosti
– Fizični simptomi kot so glavoboli, hitro dihanje, napadi panike, prekomerno potenje
– Težave s spominom
– Nespečnost
– Ponavljajoče navade, kot je npr grizenje nohtov
– Naveličanost
– Razdražljivost, vzkipljivost

Prvi korak pri reševanju stresa je, da se ga prepozna. Če imate več od zgoraj naštetih simptomov, svetujemo da obiščete svojega družinskega zdravnika, ki bo lahko diagnosticiral vaše simptome in vas temu primerno zdravil.
Če je diagnosticiran stres, je potrebno najti načine, kako se z njim spoprijeti in ga čimbolj zmanjšati, vključno z nasveti glede vašega načina življenja in reševanja nakopičenih težav.

Vsi kdaj zbolimo, vendar se hitro pozdravimo. Če pa eden od partnerjev hudo zboli, ima lahko to resen vpliv na razmerje. V nekaterih primerih lahko to partnerja zbliža, spet druge razdvoji. Nenadna bolezen lahko dramatično spremeni dinamiko vašega odnosa, lahko povzroči celo poplavo čustev kot so jeza, malodušnost, obžalovanje in žalost. Mnogo stvari je, ki jih lahko naredite za bolnega partnerja v času bolezni in s tem zagotovite, da bo vaš odnos preživel to težko obdobje – bodite v podporo, bodite potrpežljivi, skrbite tudi za sebe in svoje potrebe, govorite čimveč o vsakodnevnih zadevah.

Odvisnost od drog, alkohola, diet, spolnosti, hrane ali iger na srečo enega ali obeh partnerjev postavi odnos na preizkušnjo.Če zlorabljate katerokoli substanco do te točke, ko ima mentalni ali fizični učinek na vaše vedenje in na odnos do soljudi, potem je zelo možno, da imate težavo z odvisnostjo.

Kateri so signali, da ima nekdo problem s odvisnostjo?
Težko je definirati signale, še posebej, če lahko oseba deluje na dokaj normalnem nivoju. Mnogi odvisniki to skrivajo in so zelo vešči v prikrivanju svoje odvisnosti.

Tukaj je nekaj znakov, ki lahko pokažejo na zlorabo substanc, predvsem če ste opazili spremembe v vedenju:

Ali vaš partner nepričakovano spreminja svoje razpoloženje?
Ali je vaš partner postal nezainteresiran za svoj videz?
Ali želi vaš partner preživeti več časa sam kot prej?
Ali vaš partner vedno bolj pozno prihaja domov ali pa sploh ne pride?
Ste opazili kakšne fizične spremembe kot so rdeče oči, razširjene zenice, potenje, vbodi igel, zmanjšanje pozornosti, izguba teže ali zmanjšan apetit?
Ali ste našli nenavadne predmete kot so prazne steklenice, pipe, folijo, igle, umazane in ožgane žlice?
Ali ste našli te predmete na nenavadnih lokacijah?
Ali ima partner nove prijatelje?

Nasilje za štirimi stenami je bilo predolgo skrito – mnoge družine je bilo sram, da bi o njem govorile, ali pa niso našle pomoči iz tega začaranega kroga. Nasilje v družini je ponavljajoč vzorec agresivnega vedenja ene osebe do druge osebe ali oseb znotraj razmerja. Ni nujno, da je nasilje v družini fizično, lahko se pojavlja v obliki psihične, spolne ali čustvene zlorabe, kar je lahko enako uničujoče kot fizično nasilje. Nasilje v družini je v veliki meri nasilje moškega nad žensko, redkokdaj pa je tudi obratno.

Nasilneži običajno znajo zelo dobro manipulirati z žrtvijo, prepričajo jo, da ni nič vredna in da ne zmore živeti brez njega. Na dolgi rok je rezultat takšne manipulacije popolna izguba samozaupanja in izguba samega sebe. V povprečju je bilo narejenih 35 napadov na žrtev, preden je ta poklicala policijo. Nasilje v družini lahko prizadene vsak odnos, ne glede na to koliko zaslužite, kakšno izobrazbo imate ali kako dolgo ste že skupaj. Raziskovalnci pravijo, da se nasilje v družini prenaša iz generacije v generacijo in iz ene družine v drugo. Žrtev tako postane nasilnež.

Otroci prinašajo izjemno veselje in izpolnitev odnosa med dvema, četudi vedno več partnerstev odlično deluje brez otrok. Vendarle pa prevladuje nekakšna norma, da par mora imeti otroke. Četudi se sliši nenavadno, se mnogo zvez razdre, ker si partnerja želita otroke, pa jih ne moreta imeti ali še huje da sta izgubila otroka – vse to doprinese k razpadu partnerstva. Mnogo parov načrtuje, da bo nekoč imelo otroke, vendar se dogaja, da eden od partnerjev želi otroka, drugi pač ne v tem obdobju življenja ali pa ga sploh nikoli ne namerava imeti, lahko pa se izkaže, da je eden od partnerjev neploden. Vse to lahko vodi k razpadu zveze.

Mnogo ljudem je o tem težko spregovoriti. Nekateri želijo prekiniti nosečnost, četudi se mogoče nahajajo v srečnem in zadovoljnem odnosu.Nekateri pa že imajo otroke in si jih ne želijo več; Obstajajo lahko zdravstveni razlogi, ki zahtevajo prekinitev ali pa posebni primeri kot so naprimer noseča žena, ki nosi otroka nekoga drugega ali pa nekdo, ki se še ne počuti pripravljen imeti otroke.

Katerikoli razlog že je za prekinitev nosečnosti, bo ta imel pomemben in zelo verjetno negativen vpliv na razmerje. Največji problem nastane, ko ena stran vztraja na prekinitvi, medtem ko se druga temu upira ali pa ni prepričana, da si to tudi sama želi. Obstaja jasna korelacija med razpadom zveze in zadevami v zvezi s splavom. Ni nujno, da vsi problemi nastanejo takoj po prekinitvi nosečnosti, mnogi se lahko pokažejo kasneje v obliki obžalovanja, krivde in sramu.

Običajno je par vesel, ko ugotovi, da je partnerica noseča in želijo kmalu to srečo deliti s svojo družino, prijatelji, sodelavci. Na žalost pa se mnogo nosečnosti konča s spontanim splavom, ki globoko potre oba partnerja. Mnogo razmerij zaradi tega trpi in oba partnerja gresta skozi proces žalovanja. Mnogi se počutijo tako, kot da so naredili nekaj narobe ali da je to krivda enega ali drugega partnerja. Oba partnerja si morata dati čas in se osredotočiti na prihodnost. Ženska potrebuje čas, da si opomore, tako telesno kot čustveno, moški naj ji nudi oporo in pomoč.

V naši družbi se nosečnost smatra za naravni in srečen dogodek. Mnogi pari postanejo šokirani, ker se trudijo, da bi spočeli otroka, pa se to jim to v nekaj letih ne posreči. V Sloveniji število neplodnih parov strmo narašča in na zdravniško pomoč čakajo zelo dolgo. Za ljudi, ki nimajo težav s plodnostjo obstaja približno 33% možnosti, da ženska zanosi v enem mesecu. Približno 10% parov pa potrebuje več kot leto dni, da spočne otroka.

Poskušati zanositi in vedno znova doživeti razočaranje, ker ne uspe, je lahko velik čustven in telesni napor, ki zahteva svoj davek v obliki vedno večjega psihičnega pritiska med partnerjema in vedno večjega nerazumevanja ali odtegnitev pomoči in podpore. Mnogi tega bremena niso sposobni več prenašati in pride do razdora v zvezi.

Neplodnost prizadene oba partnerja, ne glede na to, kateri od njiju je neploden. Nekdo se bo s tem spopadal na lasten način, ki pa ni nujno enak mehanizmu, s katerim se bori drugi partner. Vitalnega pomena je, da podpirate partnerja, ko le-ta izrazi svoja čustva, bodisi depresijo, frustracijo ali jezo.

Četudi je vaše razmerje odprto in močno in se med seboj lahko pogovarjata o svojih čustvih in podpirata eden drugega, bo imela neplodnost velik vpliv na vajino razmerje. Oba se morata potruditi, da vama uspe in da razmerje preživi.

Običajni vzrok za prepire in konflikte znotraj razmerja je ponavadi razhajajoče mnenje glede vzgoje otrok, predvsem uporaba različnih strategij in pristopov. Narava konflikta se običajno spreminja s napredkom otroka, od dojenčka, preko otroštva do adolescence.

Mnogi pari so presenečeni, ko odkrijejo, da so prvi dojenčki običajno katalizator za izjemno nezadovoljstvo. Oba partnerja sta neprestano utrujena, izčrpana in se poskušata pravilno odločati na novem in neznanem področju vzgajanja in skrbi za otroka. Življenje majhne osebice je odvisno od vaju in pari so mnogokrat preveč nestrpni in živčni ter začnejo zelo hitro obtoževati eden drugega, če se začne kaj zapletati. Veliko razhajanja med partnerjema se začne že pri takih tematikah kot kako dojenčka uspavati, kako ga hraniti, kako ga potolažiti, kako deliti delo pri hranjenju in menjavi pleničk. Sprememba družinske dinamike se kaže v izgubi samostojnosti, pritisku na denarne izdatke, vpliv na spolno življenje pa tudi ljubosumnost, običajno partnerja na malo bitje, saj se zaradi njega počuti zapostavljenega.

Ko preživite obdobje plenic, se šele prične pravi izziv – otrok začenja preizkušati meje dovoljenega in razvijanje njegove osebnosti je težek projekt za oba starša. Malček gre v vrtec, mama se vrne v službo, življenjski ritem se spremeni, obveznosti se povečajo, kar lahko deluje zelo stresno, še posebej če pride do dramatične spremembe vlog med staršema. Najstniška leta vašega otroka prav tako lahko povzročijo velik razdor v vajinem razmerju, kajti včasih majhni otroci so sedaj skoraj odrasli ljudje s svojimi idejami, željami in potrebami.

Tematike, pri katerih mnogokrat pride do razdora med partnerjema v odnosu do mladostnika so:

– nestrinjanje glede pravil in metod discipliniranja
– (ne)ustreznost prijateljev, s katerimi se druži
– pomembnost dela v šoli
– sprejemljivost oblačenja, zunanja podoba otroka
– način komuniciranja
– odhajanje zvečer ven ter časovni roki vrnitve

Najstniška leta znajo biti izjemno težko obdobje, da se vzpostavi primerna disciplina in to je enkraten čas v vajinem razmerju, ko je popolno sodelovanje vaju staršev kot zaveznikov zelo velikega pomena. Zelo je pomembno, da se vidva predhodno dogovorita za skupna navodila najstniku ter pred njim nastopata združeno. To prepreči najstniku, da bi manipuliral z vama in da bi tako lahko v celoti uveljavil svojo voljo, s tem pa premaknil dane meje. To je tudi čas, ko vi kot starši niste tisti, ki imate največji vpliv na najstnika, saj je to postala družba, ki si jo je izbral. Zelo verjetno je, da bo imel vaš najstnik kakšnega prijatelja, ki ga vi ne boste odobravali. Prvo se pogovorita kot starša med seboj ter pred otroka stopita kot usklajen par s svojim mnenjem.

Raziskave kažejo, da imate mnogo večjo verjetnost, da se boste razvezali, če se je zakon vaših staršev končal z ločitvijo. Na žalost veščine reševanja problemov v razmerju niso del formalne izobrazbe in mnogi ljudje nimajo vzornika v svojem življenju, ki bi jim pokazal veščine, s katerimi bi lahko ohranili svoje razmerje zdravo in srečno. Vsak mora najti sebi primerne veščine oblikovanja in vzdrževanja zadovoljujočega odnosa, kar pa ne pomeni, da nekaj, kar deluje pri drugem paru, deluje tudi pri vas.

Prvi korak v reševanju problemov v odnosu je pregled in ocena stanja, v katerem ste sedaj. To je lahko zelo težko, če ste mnoga leta preživeli v istem razmerju, kjer se je uveljavljeno obnašanje začelo dojemati kot norma. Prav tako je zelo težko biti objektiven in na svoje razmerje pogledati z razumskega stališča, saj nas čustva vodijo. Vendar – točno to morate storiti!

Mnogi od vas ste seznanjeni, verjetno tudi s svojega delovnega mesta, s pojmi kot so reševanje konfliktov, mediacija in intervencija. Pomenijo način reševanja kateregakoli konflikta na najboljši možni način. Cilj je doseči sklep, s katerim se strinjajo vse vpletene strani.

Na konflikt obstaja mnogo reakcij kot so:

– govoriti o njem
– telesno nasilje
– ignoriranje problema
– siljenje na rešitev
– prepiranje
– žalitve

Problem vseh zgoraj naštetih odzivov je, da rezultat običajno ni zadovoljiv za obe strani.

Reševanje konfliktov in intervencija so vrsta korakov, ki se jih lahko uporabi v odnosu in s tem se obema partnerjema omogoči sprejemljivo rešitev konflikta ter obnovitev dobrih pogojev. Ne osredotoča se na krivdo temveč se išče dogovor, da je nekaj res šlo narobe, kar je potrebno popraviti, urediti in gledati naprej v bodočnost. Običajno tak način reševanja problemov predvideva posrednika – mediatorja, ki je zmožen videti obe strani z nevtralne pozicije, obema partnerjema zna postavljati vpršanja ter intervenirati, če je potrebno.

Tukaj je nekaj korakov, skozi katere lahko greste skupaj z mediatorjem:

– identifikacija pozicije: kaj v resnici vsakdo od vaju govori
– ugotoviti glede resničnih potreb in želja vsakega od partnerjev
– izvedba brainstorm procesa glede možnih rešitev
– razpravljajte, kako bi vsaka od rešitev vplivala na vsakega od vaju in poiščite morebitne kompromise
– soglašanje glede rešitve
– uvajanje in sprejemanje rešitev
– ponovno ovrednotenje razmerja skozi sprejemanje in izvajanje dogovorjenih rešitev

Naše vrednote in odnosi pogosto nastajajo pod vplivom vzgoje naših staršev. Dejstvo je, da se dandanes svet čedalje hitreje spreminja in da mnoge trditve, ki so delovale pred tridesetimi leti, sedaj niso več uporabne, saj je bivanje postalo vedno bolj kompleksno. Časi, ko je delal samo moški, ženska pa je bila za štedilnikom in skrbela za dom in otroke, so minili. Vsako razmerje mora najti ravnovesje med vlogami in odgovornostmi, ki delujejo za oba partnerja. Zelo pomembno je najti pravo ravnotežje med služenjem denarja, vodenjem gospodinjstva in vzgajanja otrok, če sta oba partnerja zaposlena.

Kako vzpostaviti ravnovesje?

Vzemita si čas in se pogovorita med seboj ter izrazita svoje občutke glede trenutnih vlog, ki jih imate v družini. Izberite čas, ko ste spočiti in umirjeni. Poskusite odgovoriti na spodnja vprašanja vsak sam za sebe in nato se pogovorita o vajinih odgovorih:

–  Ali imate glavno odgovornost v odnosu? Katera je?
–  Katera pa je glavna odgovornost partnerja?
–  Katere so še vaše druge odgovornosti?
–  Ali ste zadovolji z razporeditvijo odgovornosti med vama?
–  Ali mislite, da oba izpolnjujeta vajine vloge in odgovornosti?
–  Ali eden od vaju prevzema odgovornosti drugega partnerja?
–  Kakšne spremembe bi bile potrebne, da bi se vzpostavilo ravnovesje?

Ključnega pomena je, da se vsake toliko časa pregledajo odgovornosti in sprejmejo dogovorjene spremembe, še preden eden od partnerjev klone pod prevelikim pritiskom odgovornosti.

Kontroliranje zadev v razmerju lahko povzroči ogromne probleme, ki so pogosto povezani z ekstremi v vedenju, kar vključuje tudi zelo intenzivno jezo, ki se lahko razraste v nasilje. Torej, kako identificirati, da je prav nadzor problem v vajinem razmerju?

Ali lahko odgovorite z DA na naslednja vprašanja?

Ali vas pri vašem partnerju pogosto razburi to, ko dela stvari drugače od vas?
Ali pogosto kričite na vašega partnerja, ko hočete poudariti svoje drugačno mnenje od njegovega?
Ali se vedno razburite, ko se vaš partner odloči tako, kot se vi ne bi?
Ali pogosto rečete partnerju da nekaj ne sme narediti, da na primer ne sme iti ven oblečen tako kot se je uredil?
Ali grozite zato, da bi dosegli spremembo vedenja pri vašem partnerju?

Če ste na večino vprašanj odgovorili pritrdilno, potem je zelo možno, da ste oseba, ki hoče imeti nadzor nad svojim partnerjem. Poskušati kontrolirati nekoga proti njegovi volji, je trpinčenje. Pogostokrat ima to prav nasproten učinek. Neprestani poizkusi imeti nadzor nad partnerjem vodijo v odpor in v neusklajeno razmerje, kar posledično lahko pripelje do nasilniškega vedenja, kjer tisti, ki hoče imeti nadzor uporabi kot skrajno sredstvo tudi fizično in čustveno nasilje, da obdrži kontrolo.

Vzrok, ki se skriva za potrebo imeti vse pod nadzorom, je zelo pogosto nesigurnost in bojazen. Če lahko kontrolirate drugo osebo, potem lahko predvidevate njeno vedenje in znate na to reagirati. Če ne morete situacije kontrolirati, to lahko povzroči strah in neprijeten občutek izgube nadzora.

Na splošno je podrejeni partner tisti, ki je nesrečen in ki želi spremeniti tak odnos ter pridobiti veščine, s katerimi bi spremenil svoj nesrečen odnos. Vedeti je treba, da je zelo težko o tem govoriti ali se naučiti kako se spopasti, ker je strah tisti, ki ima korenine takšnega obnašanja. Podrejeni partner se boji jeze ali dejanj partnerja, ki ima nadzor, obenem pa se le-ta boji, da bi izgubil kontrolo nad podrejenim partnerjem.

Kako nasloviti ta zelo pereč problem?

– Pomembno je, da pritegnete pozornost partnerja v to, da oba skupaj opredelita tveganje, ki ga ima takšen nadzorujoč odnos enega partnerja nad drugim za vajino razmerje ter vaša odločitev, da boste to spremenili.
– Poizkusita ugotoviti zakaj eden od vaju čuti potrebo, da je dominanten in zakaj drugi partner dovoljuje, da je kontroliran. Ali lahko govorite o tem, česa se bojita?
– Poizkusite obrniti vzorec, četudi to pomeni da se začne z neko zelo majhno spremembo.
– Podrejen partner bo najverjetneje potreboval pomoč, da ponovno zgradi svoje samozaupanje.

Morebiti boste potrebovali profesionalno pomoč, da ugotovite korenine vajinega problema, ne sramujte se takoj poiskati pomoči svetovalca za zakonske težave. K temu poizkusite pritegniti tudi svojega partnerja.

Če pogledate na mnoge probleme, ki izhajajo iz vašega razmerja, boste videli skupen vzorec, ki pa se ne nanaša na določeno zadevo, temveč je o nečem mnogo globljem – o KOMUNIKACIJI.

Argumenti, nesporazumi in razlike v mnenju običajno razbijejo naš trud, da bi konstruktivno komunicirali z drugo stranjo. Zelo težko je poudariti svoje mnenje na artikuliran, ne-emocionalen način in običajno tudi pozabimo poslušati. Najbolj osnovna komunikacija se lahko razbije med težkimi obdobji. Ali si vzamete čas za pogovor in ali poslušate svojega partnerja vsak dan?

Kako začeti s razvijanjem veščin komuniciranja?

–  Treba je vedeti, da imamo moški in ženske različne pristope k komunikaciji – večini žensk je lažje biti čustveno bolj odprt in iskren kot moškim. Moškemu je treba dati čas in prostor, da razvije bolj odprt način komuniciranja.
– Ne poskušajte komunicirati takrat, ko je pozornost vašega partnerja usmerjena drugam
– Najdite čas in prostor, ki sta kar najbolj mirna in udobna
– Poslušajte svojega partnerja in mu namenite vso svojo pozornost
– Pomemben je telesna bližina, sedita eden poleg drugega in če je možno, se dotikajta
– Bodite pozorni na neverbalne znake pri partnerju, če je vznemirjen ali mu je neugodno, na primer da ima prekrižane roke na prsih, kar v govorici telesa pomeni defenzivno držo
– Ne hitite, pustite si dovolj časa da vsak pove kar želi
– Začeti se pogovarjati je običajno zelo težko, potrebno je tudi dobro razmisliti o zastavljenem vprašanju in kaj je tisto, kar želite izvedeti iz odgovora partnerja
– Zapomnite si, da ima vsaka diskusija dve plati in da ni nujno, da je samo vaša pravilna.
– Imejte v mislih, da če želita da dobra komunikacija postane del vajinega razmerja, mora le-ta biti v veselje in produktivna – klepetajta o stvareh, ki jih rada počneta skupaj in o bodočih načrtih, željah in ciljih.
– Da obdržite komunikacijo »živo« in »veselo« pomeni, da se morate naučiti dobro komunicirati.

Stiskanje zobne paste na sredini tube ali puščanje umazanih nogavic vse naokoli  sta klasična primera navad, ki iritirajo partnerja ter pogosto povzročijo prepir med njima. Tukaj je še nekaj takšnih zoprnih navad:

– Zamujanje
– Slaba vožnja vozila
– Puščanje nereda po kopalnici
– Nadzor in posest nad daljinskim upravljalcem televizije
– Osebna higiena
– Kritiziranje pred drugimi
– Izbira oblačil
– Zadeve povezane s hrano, vključno z dietami in obnašanjem za mizo

Nekateri ljudje sprejmejo manjše zoprne navade drugih ljudi, so pač del drugega partnerja in samega razmerja. Nekatere pa te trivialne navade drugega tako motijo, da lahko povzročijo resne težave v razmerju. Naveličanost glede motečih  navad partnerja pogosto izbruhne, ko se konča obdobje tako imenovanega medenega meseca in postaneta partnerja bolj vpeta v razmerje ter živita skupaj.

Obstajajo načini, kako se spopasti s temi navadami, da ne prevladajo nad vašim razmerjem. Prvi korak je, da se skupaj pogovorita o problemu, pa četudi je na videz zelo trivialen. Pomembno je, da najdete razumen način kako reševati zadevo, ne da bi se pri tem počutili zapostavljene ali napadene.